Hymn wraca na Sportową - piłkarze dali przykład! | Polonia Bydgoszcz - Polonia1920.pl

Hymn wraca na Sportową – piłkarze dali przykład!

  • Kris
  • 18 sierpnia 2019

Po 10 latach oficjalny hymn klubowy “Gdy idzie Polonia z Bydgoszczy” został odśpiewany podczas rywalizacji biało-czerwonych sportowców.

5 kwietnia 2009 roku, pierwsza kolejka żużlowa sezono 2009. Polonia Bydgoszcz podejmuje Atlas Wrocław. Z głośników na stadionie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego popłynął hymn klubowy “Gdy idzie Polonia z Bydgoszczy”.
Na ten moment kibice czekali…60 lat. Niestety, tradycja ta nie zachowała się długo. Hymnn – jeden z symboli tożsamościowych klubu, z czasem został wycofywany. Można zaryzykować stwierdzenie “tylnymi drzwiami”. Tłumaczenia były różne, aż w końcu marsz na dobre zniknął z bydgoskiej areny na kolejne 10 lat…

Aż nadszedł 17 sierpnia AD 2019. II kolejka V ligi kujawsko-pomorskiej, pierwszy domowy mecz piłkarzy Polonii (rywal: Sokół Radomin). Przed prezentacją ponownie zagrano polonijny marsz. Chwila można rzec, wiekopomna. Dlaczego? Otóż bardzo rzadko, by nie powiedzieć wcale, zdarzają się sytuacje, w których klub sportowy posiadający własny hymn go nie używa podczas zawodów sportowych.
Hymn nadaje powagę, podnosi rangę wydarzenia, wytwarza dostojną atmosferę i przede wszystkim jednoczy.

Wczoraj byliśmy świadkami pięknej chwili, podczas grania marszu wszyscy kibice wstali. Część z nich była zaskoczona, że Polonia w ogóle posiada własny hymn, w dodatku przedwojenny.
Na szczęście w jubileuszowym sezonie ta sytuacja będzie kontynuowana. Mamy nadzieję, że śladami piłkarzy pójdą inne sekcje. Najbliższa okazja to rewanż z Krosnem. Wyobraźmy sobie taki scenariusz: wyjazd zawodników do prezentacji, stadion wstaje, z głośników płynie dostojny marsz, który dodaje “powera” chłopakom, a trybuny wczuwają się w prawdziwe święto żużla…

Tekst hymnu

Gdy idzie „Polonia” z Bydgoszczy,
To w każdym podnosi się duch,
Kto młodość hartuje i ostrzy
To siłacz, to żołnierz i zuch.
Kto stary, ten wiecznie się troszczy,
Kto młody, ten wesół za dwóch.
Gdy idzie „Polonia” z Bydgoszczy,
To w każdym podnosi się duch.
Gdy przyjedzie z wrogami się zmierzyć
Poznacie „Polonię” – czym jest.
Gdy będzie zębiska śmierć szczerzyć
Rycerski pokażem jej gest.
Bo tęgo potrafi uderzyć,
Kto w życiu sportowy wziął chrzest
Gdy przyjdzie z wrogami się zmierzyć,
„Polonia” pokaże, czym jest.

Muzyka: Wilhelm von Winterfeld
Słowa: Henryk Zbierzchowski

Więcej na temat hymnu: https://polonia1920.pl/polonia-bydgoszcz/hymn

Udostępnij