Kalendarium Polonijne: 26 października | Polonia Bydgoszcz - Polonia1920.pl

Kalendarium Polonijne: 26 października

  • Łukasz Rybski
  • 26 października 2021

1989

Urodził się w Saławacie (Rosja) Emil Sajfutdinow – żużlowiec reprezentujący Polonię Bydgoszcz w latach 2006-2012.

Emil Sajfutdinow; foto: Łukasz Wilk
Emil Sajfutdinow; foto: Łukasz Wilk

2013

Piłka nożna, derby na szczeblu IV ligi (piąty poziom rozgrywek). Polonia Bydgoszcz vs Zawisza II Bydgoszcz 2:1.

Poloniści zwyciężają 2:1, chociaż od 81 minuty przegrywali 0:1. Dwie bramki strzelając w doliczonym czasie gry, autorstwa Radosława Kanika i Rafała Kubackiego.

2016

Tego dnia jednogłośną decyzją Rady Miasta uchwalono powrót do przedwojennej nazwy stadionu. Od tej pory oficjalna nazwa brzmi: Stadion Polonii Bydgoszcz im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Foto: Łukasz Wilk
Foto: Łukasz Wilk

Historia związana z powrotem do tradycyjnej nazwy jest następująca. Przed wojną nadano obiektowi przy ul. Sportowej imię patrona – Marszałka Józefa Piłsudskiego (w ówczesnej Polsce po śmierci, Marszałek, w każdym mieście miał swoją ulicę, obiekt lub skwer). W czasach wojennej zawieruchy zagubiono dokumenty miejskie, które świadczyły o tym fakcie. Nowa – komunistyczna władza walcząc z wszystkim, co przypominało, stary, przedwojenny porządek (wg komunistów – burżuazyjny) zostało przemilczane lub zamazane. Tak samo sprawa wyglądała z patronem stadionu Polonii. Oficjalnie nikt tej nazwy nie zmienił, ale też nikt się o nią nie upomniał. Przełom nastąpił dopiero w roku 2016, gdy z inicjatywy środowisk kibicowskich Polonii – Stowarzyszenia “Biało-Czerwone Pokolenie” oraz Pomagamy Polonii za zgodą ówczesnego prezesa klubu żużlowego Władysława Golloba, skierowały pismo do Rady Miasta o przywrócenie historycznej nazwy. Po kilkunastu tygodniach rozmów, w obecności przedstawicieli Stowarzyszeń reprezentowanych przez Panów Łukasza Rybskiego (BCP) i Jeremiego Jurusia (SPP), zaakceptowano obecnie znaną nazwę, którą podczas październikowej sesji Rady Miasta AD 2016 uchwalili bydgoscy radni.