Polonia czy Wybrzeże? Kto w play-off? Analiza szans obu zespołów | Polonia Bydgoszcz - Polonia1920.pl

Polonia czy Wybrzeże? Kto w play-off? Analiza szans obu zespołów

  • Łukasz Rybski
  • 16 lipca 2021

Po rozegraniu jedenastu kolejek w eWinner 1 lidze sytuacja w walce o play-off jest niezwykle ciekawa. Tabelę z 19 punktami otwierają ROW Rybnik oraz Wilki Krosno. Wyższe miejsce Rekiny zawdzięczają wysokiej wygranej na inaugurację sezonu. Trzecią lokatę z dorobkiem 17 punktów zajmuje TŻ Arged Malesa Ostrovia Ostrów Wlkp. Te trzy ekipy powinny spać spokojnie i jeśli nie stanie się nic nieprzewidzianego znajdą się w fazie finałowej.

Czwarte miejsce obecnie zajmuje bydgoska Polonia, która ma tyle samo punktów, co gdańskie Wybrzeże, ale dzięki zwycięstwu w dwumeczu to biało-czerwoni są w uprzywilejowanej sytuacji. Wszystko zatem wskazuje na to, że to pomiędzy tymi dwoma zespołami dojdzie do walki o czwarte premiowane jazdą w play-off miejsce. I choć tor zweryfikuje wszystko, to mimo to przyjrzyjmy się układowi par w trzech ostatnich kolejkach.

XII runda

Unia Tarnów vs Abramczyk Polonia Bydgoszcz

Tarnowianie nie wygrali jeszcze meczu w tym sezonie. Ba, nie zdobyli nawet punktu. Klub pogrążony w chaosie finansowo-organizacyjnym z hukiem spada do II ligi. Oczywiście nie jest to miłe, szczególnie dla zawodników i kibiców z Tarnowa, ale obowiązkiem Polonii jest zwycięstwo. Rozpędzona drużyna Lecha Kędziory musi zdobyć na Mościcach trzy “oczka”, bez względu na to, w jakim ustawieniu wyjadą gospodarze.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk vs Aforti Start Gniezno

Bardzo ważny mecz w kontekście udziału gdańszczan w fazie play-off. W pierwszym meczu zwyciężyli gnieźnianie w stosunku 50:39. Aby zdobyć punkt bonusowy Krystian Pieszczek i spółka muszą zwyciężyć minimum 51:39. Bardzo ciężko przewidzieć wynik tego spotkania. Wydawać by się mogło, że Wybrzeże po zdobyciu 5 punktów na drużynie Wilków Krosno jest na autostradzie do fazy finałowej. Niespodziewanie, w Bydgoszczy gdańszczanie przegrali wysoko (59:31) i ich dalsze losy są sporą niewiadomą. To samo można powiedzieć o postawie drużyny z Gniezna. Start jeszcze wczoraj liczył się w walce o awans, ale po nokaucie w Bydgoszczy, pozostały mu czysto matematyczne szanse. Czy Gniezno jest w stanie obronić punkt bonusowy? Tym bardziej w obliczu kontuzji Kevina Fajfera? Faworytem do zwycięstwa będą gospodarze, ale kibice Polonii Bydgoszcz mocno będą ściskać kciuki za ekipę Rafaela Wojciechowskiego.

Typy:
Tarnów-Bydgoszcz 2 (17 pkt)
Wybrzeże-Start 1 (16/17 pkt)

XIII runda

Abramczyk Polonia Bydgoszcz vs Wilki Krosno

Kolejne trudne zadanie czeka biało-czerwonych. W Krośnie Polonia uległa 38:51, co oznacza, iż aby zdobyć punkt bonusowy trzeba wygrać minimum 52:38. Przy obecnej formie Gryfów można tego dokonać. Tor przy S2 stał się sprzymierzeńcem bydgoszczan, którzy w końcu mogą pokazać pełnię swoich możliwości. O ile Wilki mogą być pewni Tobiasza Musielaka i Andrieja Lebiedievsa, to reszta drużyny z Podkarpacia może mieć problemy z uzyskaniem dobrego rezultatu. Ufam, że twierdza Bydgoszcz również tego rywala skutecznie zatrzyma i Poloniści zdobędą punkt bonusowy.

ROW Rybnik vs Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Mecz, którego obawiam się najbardziej ze wszystkich. Papier i chłodna kalkulacja każe wskazywać rybniczan jako zdecydowanych faworytów. Niemniej…doświadczenie w roli kibica i zdolności do wszelkich nazwijmy to “combinazione” trenera Cieślaka nakazują dmuchać na zimne. Natomiast sportowo ROW powinien bez problemu wygrać to spotkanie, a to wobec remisu w pierwszym spotkaniu obu drużyn, oznacza punkt bonusowy dla Ślązaków.

Typy:
Bydgoszcz-Krosno 1 z bonusem (20 pkt)
Rybnik-Wybrzeże 1 (16/17 pkt)

XIV runda

TŻ Arged Malesa Ostrovia Ostrów vs Abramczyk Polonia Bydgoszcz

Jeśli powyższe przypuszczenia się sprawdzą, to do Ostrowa Polonia może pojechać pewna awansu do fazy finałowej. Wtedy, każdy wynik będzie możliwy. Ostrovia to zespół trudny, który w niemal każdym spotkaniu osiągał 44 pkt (poza ostatnim meczu w Krośnie przegranym 40:50). Liczby mówią same za siebie. Jeśli natomiast Polonia nie będzie pewna awansu przed XIV rundą, to bydgoszczan czeka piekielnie trudne zadanie, któremu mogą nie podołać. Skromne zwycięstwo w Bydgoszczy (46:44), to mało, aby myśleć o punkcie bonusowym. Dodatkowo nierówna forma Polonistów na wyjazdach może być problemem. Tutaj zachowam ostrożność i wskażę Ostrów za 3 pkt.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk vs Unia Tarnów

Ostatni mecz i pewne zwycięstwo gdańszczan. Tu nie ma czego analizować. 3 pkt zostają nad morzem.

Ostrów-Bydgoszcz 1 z bonusem (20 pkt)
Wybrzeże-Tarnów 1 (19/20 pkt)

Według moich prognoz udział Polonii w fazie play-off jest jak najbardziej realny i nie potrzeba wygrywać wszystkich spotkań za 3 punkty. Oczywiście to jest jak wróżenie z fusów, zwykła zabawa, którą życie może brutalnie zweryfikować. Biało-czerwonym życzę wygranej w każdym meczu za 3 pkt, a to będzie oznaczać tylko jedno: cel zostanie zrealizowany, a w play-off wszystko zdarzyć się może…

Forza Polonia!

Na zdjęciu: Daniel Jeleniewski

Foto: Łukasz Wilk

Udostępnij