Polonia (P)amięta o tych, których z nami już nie ma... | Polonia Bydgoszcz - Polonia1920.pl

Polonia (P)amięta o tych, których z nami już nie ma…

  • Miłosz Kalaczyński
  • 1 listopada 2021

W polskiej tradycji szczególnie w pierwszych dniach listopada wspominamy i modlimy się za dusze zmarłych osób. Na przestrzeni ostatnich dni sympatycy Polonii Bydgoszczy wybrali się na cmentarze, gdzie spoczywają Ci, którzy przez lata byli częścią klubu przy ulicy Sportowej. Przedstawicie Biało Czerwonego Pokolenia odwiedzili groby nekropolii na Bielawkach. Poloniści byli również na grobie założyciela Polonii Edmunda Szyca w Poznaniu oraz wybitnego lekkoatlety Klemensa Biniakowskiego w Nakle nad Notecią. Na cmentarzu przy ulicy Wiślanej zameldował się również admirator historii bydgoskiej Polonii Sławek Wojciechowski, a każde pochylenie przy grobie było na pewno okraszone ciekawymi anegdotami. Groby żużlowców Henryka Glücklicha i Zdzisława Ruteckiego nawiedził także szef żużlowej Polonii Jerzy Kanclerz. Przed sobotnim meczem na Cmentarzu Bohaterów pojawiła się delegacja sekcji piłkarskiej.

Edmund Szyc – protoplasta Polonii Bydgoszcz
Klemens Biniakowski – lekkoatleta, wielokrotny mistrz Polski w biegach krótkich przed II Wojną Światową, później trener.
Marek Murzyn – hokeista, lata 70-te.
Maciej Michliński- tenisista, wieloletni trener i ojciec wielu sukcesów polonijnego tenisa.

„Mały Wojownik” Henryk Glücklich fot. Abramczyk Polonia Bydgoszcz
Prezes prof. Maciej Świątkowski i działacz Jarek Łączny składają znicze przy mogile Alojzego Stryszyka, działającego w Polonii od 1920 roku, zamordowanego przez hitlerowców. fot. KP Polonia Bydgoszcz.

Warto w tym miejscu także
zatrzymać się i przypomnieć sobie tych, którzy odeszli od nas na przestrzeni ostatniego roku:

25 listopada 2020 roku dotarła do nas bardzo smutna informacja z Gdańska. Zmarł Zenon Plech. Wielokrotny medalista mistrzostw świata: indywidualnie, parowo i drużynowo. Po zakończeniu kariery został trenerem. Prowadził drużynę Polonii w sezonach 2008 i 2009. W pierwszym z nich wywalczył awans do ekstraligi, po rocznej przerwie w I lidze, a
w następnym osiągnął z „Gryfami” fazę play-off w najwyższej lidze.

17 lutego 2021 roku zmarł Bogumił Brzeziński. Żużlowiec Polonii w latach 1967-1973. Jeden z autorów drugiego DMP żużlowców z nad Brdy w 1971 roku. Spoczął na cmentarzu w Białych Błotach.

2 kwietnia 2021 roku zmarł Jacek Gomólski. Wychowanek Startu Gniezno. Przez 5 sezonów reprezentował Polonię (1988-1989, 1996-1998)
W pierwszym okresie startów w bydgoskim zespole, wywalczył złoty i srebrny medal w Drużynowych Mistrzostwa Polski Juniorów. Po drugim
przybyciu do Bydgoszczy przyczynił się do dwóch złotych medali DMP.

9 czerwca 2021r. zmarł Maciej Różycki, syn zasłużonego prezesa Polonii Lecha.

12 sierpnia 2021r. zmarł Ryszard Sobczak. Pierwszy prezes Polonii po upadku komunizmu w Polsce, wybrany na to stanowisko w listopadzie 1990 roku.

Wspomnijmy także w myślach i modlitwie o tych, którym nie dane było reprezentować Polonię na sportowych arenach, ale zawsze wierzyli w swój ukochany klub z trybun i innych przekazów. Pamiętajmy o osobach, z którymi połączyła nas POLONIA!

Cześć Ich Pamięci!

Udostępnij