Poloniści obchodzili 99-lecie powstania Klubu | Polonia Bydgoszcz - Polonia1920.pl

Poloniści obchodzili 99-lecie powstania Klubu

  • Miłosz Kalaczyński
  • 15 maja 2019

14.05.2019r. (wtorek) Polonia Bydgoszcz obchodziła 99-lecie powstania. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele piłki nożnej, żużla, miniżużla i lekkiej atletyki.

Czternasty dzień maja jest dla osób związanych z Polonią dniem szczególnym. Tego dnia, w 1920r. odbyło się zebranie założycielskie Klubu Sportowego Polonia, zwołanego z inicjatywy działacza Edmunda Szyca Dodajmy, iż ta data została ustalona dzięki pracy Sławomira Wojciechowskiego, który znalazł w “Dzienniku Bydgoskim” informację dotyczącą zebrania. Przeczytać o tym można w publikacji “Zapomniane pokolenie. Polonia Bydgoszcz 1920-1949”.

Informacja o założeniu klubu z 30 kwietnia 1920 w Dzienniku Bydgoskim.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się od mszy świętej w intencji klubu  w bydgoskiej Bazylice Mniejszej. Po sakramencie, przy akompaniamencie warkotu motocyklów miniżużlowców, uczestnicy obchodów przeszli pod stadion Polonii, aby złożyć kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniająca Mariana Norkowskiego, olimpijczyka i legendarnego piłkarza Polonii.

Zebranych gości przywitał prezes KP Polonii Marcin Matysiak. Podziękował za udział w obchodach wszystkim zebranym. Wyraził także zadowolenie z naocznych działań w odbudowywaniu wielkości Polonii.

Historię i okoliczności powstania klubu przytoczył Łukasz Rybski- prezes Stowarzyszenia “Biało-czerwone pokolenie”. Po oficjalnej części, zebrani tego dnia udali się do siedziby klubu piłkarskiego, gdzie odbył się poczęstunek.

 

Miłosz Kalaczyński

 

Udostępnij