Sezon 1990 - powrót do Bydgoszczy | Polonia Bydgoszcz - Polonia1920.pl

Sezon 1990 – powrót do Bydgoszczy

  • Łukasz Rybski
  • 11 stycznia 2022

Serdecznie zapraszamy na nowy cykl, w którym za sprawą naszego stowarzyszeniowego kolegi – Wojtka Korony, będziemy przedstawiać sezon po sezonie historię startów Tomasza Golloba.

W sezonie 1990 Tomek wraz ze swoim o dwa lata starszym bratem Jackiem wracają do Polonii.

Sezon żużlowy rozpoczął prestiżowy turniej Kryterium Asów. Wszystkie oczy skierowane były na młodego 19 – letniego Tomka, który wygrywa go z łatwością, zdobywając komplet 15 pkt. Już wtedy było widać, że będzie to zawodnik z innego świata. Motocykl prowadzony z ogromną precyzją – dziury w torze nie stanowiły najmniejszego problemu, a wcześniejsze starty w motocrossie przynosiły efekty. Obok Ryszarda Dołomisiewicza był niekwestionowanym liderem Bydgoskiej Polonii. W zawodach ligowych wielokrotnie notował komplety punktów.

23 czerwca na domowym torze został rozegrany półfinał kontynentalny IMŚ. „Chudy” zajmuje 3 miejsce i awansuje do Finału Kontynentalnego, który dawał już przepustkę do finału IMŚ. Niestety, w niemieckim Norden nie udało się, Tomek zajął 14. miejsce, ale można było powiedzieć, że już był w pierwszej 50-tce najlepszych żużlowców Świata.

Niestety, w tamtym okresie młody zawodnik, który wybrał starty w IMŚ nie mógł startować w Mistrzowskim Championacie juniorów. Kto wie, może to Gollob by rozpoczął naszą dominację w tych zawodach? Sezon ligowy kończy z imponującą średnią 2,486!

Dorobek medalowy na koniec sezonu:
MPPK: złoto
IMPJ: złoto
Srebrny Kask: 1 miejsce
DMP: brąz
IMP: brąz

autor: Wojciech Korona

Na zdjęciu: Jacek i Tomasz Gollobowie

foto: archiwum Wojciech Korona